مهم ترین راه های مراقبت از مو

 

 

موها بخشی از سلامتی، شادابی و جذابیت هر کسی را بر عهده دارند و در شکل‌گیری ذهنیت افراد نسبت به ما نقش بسیار چشم‌گیری را ایفا می‌کنند. فرهنگ و عادت‌های مراقبت از مو از یک سری اصول و قواعدی پیروی می‌کند که هرگونه اهمال کاری و جدی نگرفتن آنها می‌تواند به قیمت از بین رفتن بخشی از زیبایی و جذابیت ما تمام شود.

 اگر شما نیز در زمرۀ اکثریت افرادی هستید که به دنبال روش‌های حفاظت از موی سر هستند، به شما توصیه می‌کنیم این پست فروشگاه اینترنتی کالا سلامت را با دقت مطالعه کنید و پیش از خرید اینترنتی و یا حتی خرید فروشگاهی محصولات مرتبط با سلامتی و بهداشت با کارشناسان ما در کالا سلامت در ارتباط باشید.

مهم‌ترین راه های مراقبت از مو

1. برای آبکشی مو، شکیبایی و حوصله داشته باشید

آبکشی درست و اصولی موها یکی از روش‌های مراقبت از آنها می‌باشد که باید پس از هر بار شستن و استفاده از شامپو در نهایت دقت انجام شود تا هیچ باقی مانده‌ای از مواد شوینده و صابون بر روی موها و پوست سر بر جای نماند.

 

2. از شامپوهای مناسب برای موهای سر خودتان استفاده کنید

همۀ شامپوها برای همه موها مناسب نیستند. پس با توجه به حالت و جنس موهای خودتان اقدام به خرید شامپوی مناسب برای مو کنید و فقط از همان شامپو برای موهای خودتان استفاده نمایید.

 

3. از استرس بپرهیزید

یکی از عواملی که بیشترین آسیب به موهای سر را به دنبال دارد، ناراحتی‌های عصبی هستند. تا حد امکان ناراحتی‌های عصبی و استرس‌ها را از زندگی روزمره خود دور کنید و حتی اگر از عهده این کار بر نمی‌آیید، حتماً با یک پزشک متخصص اعصاب و روان مشورت کنید.

 

4. از رژیم غذایی مناسب استفاده کنید

موهای شاداب و سالم به مجموعه‌ای از ویتامین‌ها از جمله ویتامین A، B، C و همچنین مواد معدنی مثل منگنز، آهن، ید، مس، کلسیم و منیزیم نیاز دارند. بنابراین از شامپویی استفاده کنید که حاوی بالاترین دُز مواد مغذی برای موهای شما باشد.

 

5. تأثیر عوامل خارجی بر موها را به حداقل برسانید

عوامل تغذیه‌ای و روحی و روانی، عبارتند از عوارض خارجی مثل تابش شدید نور خورشید، گرمای بیش از حد سشوار، بادهای سهمگین و نمک‌های موجود در آب دریا که می‌توانند تا حد زیادی سلامتی مو را تضمین کنند.

 

6. موهایتان را به طور طبیعی خشک کنید

هیچ خیانتی در حق موهایتان از این بالاتر نیست که آنها را با سشوار داغ خوش حالت کنید. دمای بیش از حد سشوار به پوست سر آسیب می‌رساند. لذا در فصول گرم سال اجازه دهید که موهایتان با گرمای محیط خشک شوند و در فصول سرد نیز برای خشک شدن مو از حوله استفاده کنید تا به کوتیکول‌های موی شما آسیبی وارد نشود.

 

7. به شانه های دندان درشت اهمّیت بدهید

پس از خشک شدن طبیعی موها، از یک شانۀ دندانه درشت برای مرتب کردن موهایتان استفاده کنید. شانه‌های دندانه درشت از آسیب دیدن موهای سر پیشگیری می‌کنند.

 

8. موهای خود را همواره کوتاه نگه دارید

متخصصان پوست و مو توصیه می‌کنند که برای خلاصی از شر موخوره، موهای خود را هر دو تا سه ماه یک بار کوتاه کنید. کوتاه نگه داشتن مو تغییری در سرعت رشد مو به همراه ندارد اما سلامت مو را تضمین می‌کند.

 

9. شانه زدن روزانۀ مو را فراموش نکنید

شانه زدن روزانۀ موها باعث تنظیم جریان گردش خون در زیر پوست سر می‌شود و به رسیدن مواد مغذی بیشتر به پیاز مو کمک می‌کند.

 

10. موها را همواره رنگ نکنید

مواد شیمیایی که به عنوان مواد رنگی مصرف می‌شوند، باعث شکنندگی و خشک شدن موها می‌شوند. بنابراین رنگ کردن مداوم موها و به ویژه تغییر رنگ ناگهانی مو می‌تواند به آنها آسیب وارد سازد.

 

 

 

... اما یک نکتۀ جالب:

به طور کلی نمی‌توان برای همه موها و در تمام فصول از یک نسخۀ به خصوص استفاده کرد. موها بر اساس فرمی که دارند، و پوست سر بر اساس میزان چربی که دارد و همچنین با توجه به اقلیمی که فرد در آن زندگی می‌کند، باید موارد ویژه‌ای را مد نظر قرار دهد.

در اینجا افتخار داریم تا شما را با این حالت‌های ویژه آشنا کنیم تا در هر شرایطی که خودتان احساس می‌کنید قرار دارید، از موهای‌تان مراقبت به عمل آورید. پس با کالا سلامت همراه باشید و هرگونه خرید اینترنتی محصولات آرایشی و بهداشتی مربوط به موی خود را به کالا سلامت بسپارید. 

 

اگر موی فر دارید، بخوانید

 

 

معمولاً موهای فر خیلی خشک هستند و از شکنندگی و موخورگیری زیادی برخوردارند. به همین دلیل مراقبت از موی فر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پس اگر موی فر دارید به این نکات توجه کنید:

 • همواره از شامپوهای ملایم و بدون عطر و فاقد پارابن استفاده کنید.
 • پس از هر بار حمام کردن، از موس مو استفاده کنید تا حالت و درخشندگی موهای شما حفظ شود
 • از شستن بیش از حد موهایتان بپرهیزید
 • موهای خیس را شانه نکنید.چون  احتمال شکنندگی و آسیب بیشتری دارند
 • همیشه موهای خود را با آب سرد بشویید.چون دوش آب داغ چربی طبیعی پوست و مو را از بین می‌برد و تارهای مو را در معرض شکنندگی و وز شدن قرار می‌دهد


 اگر موی بلند دارید، بخوانید

 

 

موهای بلند زیبایی و جذابیت خاصی دارند. اما اگر از آنها به خوبی مراقبت نشود، نه تنها زیبایی و جذابیت خود را از دست خواهند داد، بلکه بر اثر آسیب فراوانی که خواهند دید، مجبور به کوتاه کردن آنها نیز خواهید شد. بنابراین از یک چارچوب مراقبتی اصولی برای مراقبت از آنها استفاده کنید:

 • از نرم کننده‌های مو استفاده کنید.نرم ‌کننده‌ها از گره خوردن موها جلوگیری می‌کنند
 • پوست سر خود را مدام ماساژ دهید تا جریان خون در فولیکول مو افزایش یابد و مواد مغذی بیشتری به فولیکول‌ها برسند
 • موها را به خوبی شانه بزنید تا چربی‌های بیشتری به ساقۀ موی شما منتقل شوند و از موخوره پیشگیری به عمل آورند
 • انتهای موهای خود را بچینید تا از موخوره یا پیشرفت موخوره جلوگیری شود

اگر موهای دکلره و رنگ شده دارید، بخوانید 

 

 

 دکلره کردن مو منجر به آسیب پذیر شدن و نازکی بیش از حد موها می‌شود. لذا اگر برای رنگ کردن موهای خود اقدام به دکلره کردن مو می‌کنید، باید با روش‌های خاص مراقبت از موهای رنگ شده نیز آشنا باشید:

 • موهای رنگ شده دارای شامپوهای ویژه هستند.همیشه از این شامپوهای ویژۀ موهای رنگ شده استفاده کنید تا رطوبت و چربی آنها را بیش از اندازه کاهش ندهند
 • سشوار و اتوی مو را به طور کلی کنار بگذارید. چون موها پس از دکلره شدن فوق العاده آسیب پذیر و خشک می‌شوند و حالت دهنده‌های حرارتی خیلی زود به آنها آسیب می‌رساند
 • برای خشک کردن موهای دکلره از حوله‌های میکروالیاف استفاده کنید و به جای مالش شدید، فقط موها را فشار دهید تا آب آنها گرفته شود
 • از نرم کننده و کاندیشنر مو استفاده کنید

اگر موهای چرب دارید، بخوانید

 

 

 • در شستن موهای خود تعادل را رعایت کنید. حتی اگر روزی یک بار هم موهای خودتان را بشویید، باز هم در پایان روز با موهای چرب مواجه خواهید شد
 • در زمان شستن موهای سر، از خشونت و مالش شدید جلوگیری کنید
 • از فرآورده‌های ویژۀ موهای چرب استفاده کنید
 • برس خود را به طور مرتب بشویید تا چربی و آلودگی‌های کم‌تری را به موهای شما انتقال دهد

برای مراقبت از مو در فصل تابستان، این مطلب را بخوانید

 • از موهای خود در برابر تابش مستقیم نور خورشیدمحافظت به عمل آورید 
 • پیش از رفتن به استخر موهای خود را آغشته به کاندیشنر کنید
 • از اتوی مو یا سشوار استفاده نکنید
 • برای حالت دادن به موهای خود از روغن‌های طبیعی استفاده کنید

 

چنان‌چه در هر یک از حالت‌های فوق نیاز به خرید و مصرف مواد شوینده و سایر لوازم بهداشتی مرتبط با بهداشت پوست و مو را دارید، پیش از هر گونه اقدامی برای خرید اینترنتی محصولات مو، با کارشناسان بهداشت و مشاورین متخصص همکار با وب سایت کالاسلامت در ارتباط باشید.

"زیبایی" نعمتی است که هر هزینه‌ای را توجیه می کند.