تاثیر مثبت گاز خنده در درمان افسردگی

تاثیر  مثبت گاز خنده در درمان افسردگی

 

دانشمندان در آمریکا می‌گویند نتایج آزمایش‌ها نشان داده است استفاده از گاز نیتروز اکسید مشهور به «گاز خنده» می‌تواند در درمان افسردگی موثر باشد.در آزمایشات بالینی فاز ۳ در دانشگاه شیکاگو پژوهشگران متوجه شده‌اند که دوز کمی از این گاز می‌تواند در بیمارانی که نسبت به داروهای فعلی مقاوم هستند، علائم افسردگی را از بین ببرد. محققان می‌گویند مزایای استفاده از این گاز برای چندین هفته ادامه می‌یابد و عوارض جانبی بسیار کمی را نیز در بر دارد.

پیتر ناگل، متخصص بیهوشی تروما، از دانشگاه شیکاگو در این باره می‌گوید:کاهش عوارض جانبی غیر منتظره و کاملاً محسوس بود و پس از یک بار تجویز به مدت دو هفته ادامه داشت.استنشاق تفریحی از گاز نیتروژن اکسید به عنوان یک ماده روانگردان و با هدف ایجاد سرخوشی و توهم جزئی، به عنوان یک پدیده اشرافی در مهمانی‌های طبقه اعیان انگلیس در اواخر قرن ۱۸ رواج پیدا کرد.

پس از آنکه عده‌ای از افراد شرکت‌کننده در این نوع مهمانی‌ها گزارش کردند بعد از استنشاق این گاز احساس درد در آن‌ها از بین‌ رفته، توجه محققان به خواص گاز جلب شد و خیلی زود این ماده در دندانپزشکی و جراحی‌ها مورد استفاده قرار گرفت. در سال‌های اخیر دانشمندان در حال بررسی موارد دیگر استفاده از این دارو در آزمایش‌های بالینی هستند.

منبع:

https://per.euronews.com